Blog

20.06.2016 20:10
Po dlouhé odmlce způsobené zdravotními problémy jsem zpět! A opět se můžete těšit na můj stánek na Apetit pikniku! Tentokráte už ne v sekci kulinářů :-) A co budete moci ochutnat? Pulled pork nebo shredded beef v domácí briošce, polévku z červené čočky s kokosovým mlékem nebo salát coleslaw z...
21.06.2015 18:26
Bylo to poprvé, bylo to náročné, ale příští rok klidně zas! Všem děkuji za návštěvu na stánku We Love Food, doufám, že vám chutnalo!
13.06.2015 10:00
Přesně za týden bude otevřen 5. Apetit piknik, tentokráte v Havlíčkových sadech. Ode mě se můžete těšit třeba na trhané vepřové maso v domácí briošce, mrkvovo-perníkové muffiny bez vajec, ale třeba také na domácí višňovou limonádu se skořicí. Tak kdo se přijde podívat?
21.05.2015 20:05
Za necelý měsíc vypukne 5. Apetit piknik. V červnovém vydání časopisu apetit naleznete seznam všech kulinářů a prodejců a také (stručný) plánek Grébovky. A že je na co se těšit! Já už pilně plánuji nákupy a harmonogram vaření, tak doufám, že vše klapne a hlavně, že mě přijdete podpořit!
16.04.2015 10:10
Už jste byli na Apetit pikniku? Ne? Tak tento rok to musíte napravit! A proč? Protože tam bude také! Pokud chcete ochutnat něco z mých výtvorů, přijďte 20. června do Grébovky na již 5. Apetit piknik!
29.03.2015 15:18
Poslední dobou jedu na muffinové vlně. Asi je to dáno tím, že se dobře převáží a rozdávají, proto je nejčastěji peču do práce. O to větší radost jsem měla, když jsem v Tescu objevila novou řadu věcí na pečení - chocolate chips (bílé, mléčné a tmavé), barvené potahové hmoty, ale hlavně fudge chunks!...

Diskusní téma: Blog

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

AlbertOberi 05.06.2018
The prostate gland is an essential a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect as well as the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some from the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations per week will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to adopt to be sure a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should select prostate examination at least one time 12 months.
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Přidat nový příspěvek